Kontakta medarbetare

Visit Västerås uppdrag är att i samhandling med besöksnäringens företag och andra aktörer, utveckla destinationen och marknadsföra Västerås utanför stadens gränser. Genom initiativrik handlingskraft, effektivitet och ett gott värdskap bidrar Visit Västerås till en hållbar besöksnäring och fler besökare till Västerås. I samhandling med näringslivet, stadens kulturliv och andra aktörer arrangerar vi årligen Västerås Cityfestival, Guldstänk, Västerås Nyårsfirande samt cruising delen av Västerås Summer Meet.
Västerås Convention Bureau är en del av Visit Västerås.

Vid frågor om kartor och foldrar och övriga turistfrågor hänvisar vi till visit@vasteras.se
Du kan hämta kartor och foldrar på våra InfoPoints runt om i Västerås

Välkommen att kontakta oss

Linda Eklund - Visit Västerås

Linda Eklund

Digital media koordinator | Visit Västerås

021-39 01 12 | 072-143 02 35

linda.eklund@vasteras.se

Magnus Eriksson - Västerås Convention Bureau

Magnus Eriksson

Projektledare | Västerås Convention Bureau

021-39 00 05 | 072-143 67 81

magnus.eriksson@vasteras.se

Jenny Guilliams - expectrum

Jenny Guilliams

Projektassistent | expectrum & Visit Västerås

021-39 00 02 | 072-143 67 82

jenny.guilliams@vasteras.se

Linda Heplinger

Linda Heplinger

Marknadskommunikatör | Visit Västerås

021-39 01 02 | 076-589 34 21

linda.heplinger@vasteras.se

Hampus Johansson Törnsten

Hampus Johansson Törnsten

Marknadskommunikatör | Visit Västerås

021-39 23 40 | 072-084 21 97

hampus.johansson.tornsten@vasteras.se

Sofie Lidholm - Visit Västerås

Sofie Lidholm

Utvecklingschef | Visit Västerås

021-39 01 19 | 076-569 03 77

sofie.lidholm@vasteras.se

Gabriella Nyman - Visit Västerås

Gabriella Nyman

Koordinator | Visit Västerås

021-39 01 09 | 072-143 61 06

gabriella.nyman@vasteras.se

Ann-Sophie Sund

Ann-Sophie Sund

Projektledare | Visit Västerås

021-39 01 26 | 072-141 93 25

ann-sophie.sund@vasteras.se

Catarina Söderholm

Catarina Söderholm

Projektledare | Västerås Convention Bureau

021-39 01 25 | 073-868 02 03

catarina.soderholm@vasteras.se

Pernilla Törngren - Visit Västerås

Pernilla Törngren

Destinationsutvecklare | Visit Västerås

021-39 01 01 | 076- 569 09 72

pernilla.torngren@vasteras.se

Alf Westerdahl

Alf Westerdahl

Evenemangschef | Visit Västerås

021-39 01 15 | 070-577 57 55

alf.westerdahl@vasteras.se