Välkommen att kontakta oss på Västerås Marknad & Näringsliv AB

Eva Lilja | Vd
021-39 01 11 | eva.lilja@vasteras.se

Samverkar strategiskt med stadsledningen och det ledande näringslivet i Västerås i syfte att externt marknadsföra Västerås. Rapporterar till styrelsen i Västerås marknads- och näringslivsaktiebolag.

Foto: Magnus Wahman

Daniel Anteskog Adler | Vd-assistent
021-39 13 04 | daniel.anteskogadler@vasteras.se

Daniel ansvarar för Västerås Marknad & Näringsliv ABs administration och avtalshantering. Daniel jobbar även med bolagets administrativa del kring IT och telefoni.

Visit Västerås

Pernilla Törngren | Chef Västerås Tourist Center
021-39 01 01 | pernilla.torngren@vasteras.se

Pernilla är ansvarig för affärsområdet Privatresor inom Visit Västerås. Hon är även Tourist Center chef med personal- och budgetansvar för Västerås Tourist Center. Allt som hör till fritidsturismen i Västerås styrs och planeras av Pernilla.

Emma Renvall | Turistinformatör
021-39 01 03 | emma.renvall@vasteras.se

Emma arbetar på Västerås Tourist Center med att ge service till de turister och västeråsare som besöker och kontaktar oss. Emma ansvarar för vår evenemangskalender på visitvasteras.se samt vägskyltarna längs med Riksväg 56 och 66.

Gabriella Nyman | Turistinformatör
021-39 01 09 | gabriella.nyman@vasteras.se

Gabriella arbetar på Västerås Tourist Center med att ge service till de turister och västeråsare som besöker och kontaktar oss. Gabriella ansvarar även för inköp av varor till Västerås Tourist Center och vårt bokningssystem Citybreak

Linda Eklund | Turistinformatör
021-39 01 12 | linda.eklund@vasteras.se

Linda arbetar på Västerås Tourist Center med att ge service till de turister och västeråsare som besöker och kontaktar oss. Linda har ansvar för vår biljetthantering och till henne kan ni vända er för frågor som rör biljetter och evenemangsförsäljning.

Västerås Convention Bureau

Sofie Lidholm | Försäljningsansvarig
021-39 01 19 | sofie.lidholm@vasteras.se

Sofie är ansvarig för affärsområdet Convention Bureau vars huvuduppdrag är att attrahera fler möten till Västerås. CVBn arbetar med aktiv införsäljning och marknadsföring av Västerås som mötesstad samt hjälper de som vill arrangera ett möte i Västerås.

Catarina Söderholm | Projektledare
021-39 01 25 | catarina.soderholm@vasteras.se

Catarina jobbar som projektledare för affärsområdet Västerås Convention Bureau. Catarina arbetar med aktiv införsäljning och marknadsföring av Västerås som mötesstad samt hjälper de som vill arrangera ett möte i Västerås.

Marknad

Alf Westerdahl | Marknadschef
021-39 01 15 | alf.westerdahl@vasteras.se

Alf ansvarar för affärsområdet Evenemang och Attraktionskraft inom Västerås Marknad & Näringsliv AB. Alfs huvuduppdrag är att leda kommunikationsarbetet för bolaget och de större evenemangen så som Västerås Cityfestival och Cruisingen under Västerås Summer Meet.

Ann-Sophie Sund | Vik. Marknadskommunikatör
021-39 01 26 | ann-sophie.sund@vasteras.se

Ann-Sophie Sund arbetar med projektledning av stora evenemang så som Västerås Cityfestival samt har hand om bokningarna av våra utomhusskyltar och E-18 skyltar.

Malin Biro | Vik. Marknadskommunikatör
021-39 60 64 | malin.biro@vasteras.se

Malin arbetar med företagets digitala närvaro och företagets olika hemsidor samt sociala medier.

Lina Classon | Art Director
021-39 01 24 | lina.classon@vasteras.se

Lina arbetar med att producerar företagets grafiska produktioner så som trycksaker och annonser samt ansvarar även för företagets bildbank och kontakt med fotografer.

Linda Jonas | Marknads- & varumärkesstrateg
021-39 01 14 | linda.jonas@vasteras.se

Linda jobbar strategiskt med platsvarumärket Västerås samt med PR för evenemangen Guldstänk och Västerås Cityfestival. Linda projektleder även samarbetsprojektet Västerås jubileumsår 2017.

Jennie Sträng | Evenemangslots
021-39 01 28 | jennie.strang@vasteras.se

Jennie arbetar som evenemangslots på Västerås Marknad & Näringsliv AB. Hon underlättar för dig som arrangör till evenemang. Med ett brett nätverk samordnar hon dina kontakter och lotsar dig rätt in i kommunen.

Sofia Favaro | Projektassistent
021-39 01 06 | sofia.favaro@vasteras.se

Sofia jobbar med flera av företagets stora evenemang så som Guldstänk, Västerås Cityfestival samt för Cruisingen under Västerås Summer Meet.

Inte i tjänst